event

2017 itibariyle küresel oyun gelirleri 110 milyar Dolara yükselen firmalar rekabet edebilmek için yapay zeka yoluyla müşterilerin profil bilgilerini analiz eden şirketlerle çalışıyor. Almanya Nünberg merkezli Symanto adlı start up fuara katılan ve bu alanda faaliyet gösteren önemli firmalar arasında…

Symanto’nun CEO’su Khaleeq Aziz bu büyük pazarda “Gaming Tracker” adını verdikleri hizmetle oyun oynayan kişilerin internet üzerinde yaptıkları yorumları analiz ederek, oyun üreten firmalara büyük destek sağladıklarını belirtiyor. Aziz “Nasıl yazdıklarını inceleyerek insanların duygularını, motivasyonlarını ve davranışlarını ilk kez öğrenme becerisi gösterdik” diyor.

Gamescom’a katılan firmalar müşteri profillerine önem vererek sektörün geleceğini şekillendiriyor. Bu firmalardan biri de Hatch Entertaintment. Firmanın kurucu ortaklarından Vesa Jutila abonelik siteminin önemine vurgu yapıyor:

“Video oyunu endüstrisindeki büyük firmalar şu anda abonelik sistemine önem veriyor. Bu, sektörün geleceğini şekillendirecek. Hatch firması şu anda akıllı telefon pazarına yöneldi. Çünkü bu alan bilgisayar ve diğer oyun konsollarından daha hızlı ilerliyor. Taşınabilir cihazlarda büyük bir fırsat görüyoruz.”

Ziyaretçiler yüksek teknolojiyle üretilen konsolları deneme şansı yakalarken özellikle sanal gerçeklik yoluyla oynanan oyunlar büyük ilgi gördü. Newzoo firmasının araştırma verilerine göre dünyada video oyunu oynayan kişi sayısı 2.2 milyar kişiye ulaşmış durumda ve giderek büyüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir